Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Lobbisté zvítězili - zaplatí to střední třída a důchodci

18. 05. 2023 8:08:00
S deficitem státních financí je bezpodmínečně nutné něco udělat, a že se to nebude líbit, bylo předem jasné. Vládní bramboračka se dala očekávat, ale jako u každého pokrmu, jde hlavně o výslednou chuť.

Bude dost záležet na celkové detailní úpravě, ale jedno je jasné. Co se týče výdajů, vláda má stále spadeno na důchodce, státní aparát navzdory proklamacím redukční dietu nepodstoupí. Pokud má vláda volit, kde brát, troufne se raději na střední třídu než na velký byznys. Dvě procenta přidaná firmám, které dokáží daňově leccos zoptimalizovat a jejichž daňový výnos je minimální, se opravdu nedají srovnávat s 8% daňovou progresí fyzických osob a růstem DPH. Mimo to zvítězila různá lobby, namátkou jmenujme vinaře, vydavatele, velké firmy a další. Takže se v životě dočkáme asi pěkných paradoxů.

Pokud si po celodenní dřině, kterou jste produkovali přidanou hodnotu, ze které vám stát více jak polovinu sebere, budete chtít večer odpočinout, musíte pečlivě zvážit druh relaxace. Pokud si otevřete knihu a k ní lahev vína, daně už platit nebudete a můžete relaxovat s pocitem, že teď už vás stát neobírá. Ovšem pokud si otevřete Blesk a k němu lahev piva, budete požívat zdaněné položky a i při relaxaci na vás bude stát dále vydělávat. Rodinka, která vychovávala děti k samostatnosti celodenním studiem školy života na ulici, bude na své ratolesti zaslouženě pobírat k svému důchodu několikanásobné výchovné. I když výsledkem jejich výchovy je pobyt jednoho z nich v nápravném ústavu a život dvou dalších ze sociálních dávek. Ovšem vy jste pouze podporovali jednoho syna ve studiu na zahraniční vysoké škole, ten platí daně z nadprůměrného platu, takže si více, jak pětistovku k důchodu nezasloužíte. Tzv. výchovné je jeden z největších nesystémových nesmyslů, ale protože ho prosadila strana koalice stylizující se do pozice ochránce rodin, nejede přes něj vlak. Nakonec i paní pracující na ředitelství policie, kde třídí spisy a laškuje s kolegy, bude zaslouženě za svou rizikovou práci pobírat výsluhy a půjde předčasně do důchodu. To takový pokrývač může klidně v pětašedesáti běhat po střeše a pokládat tašky ve svém pohodovém a nenáročném zaměstnání.

Z výše uvedených několika příkladů je názorně vidět, kam nás snaha o spasitelství a konání dobra dostala. Daně by měly sloužit k financování potřeb státu, důchody k sociálnímu zabezpečení lidí po celoživotní práci v závislosti na výši plateb, které do systému odvedli, sociální síť k pomoci těm nejpotřebnějším. Politici ale v honbě za hlasy začali do daní promítat sociální aspekty, do důchodového sytému jakési ideály společenské prospěšnosti (je společnosti více prospěšný policista, záchranář nebo zemědělec, instalatér, elektrikář?) a sociální pomoc potřebným nahrazují systémem obecných práv a nároků na štěstí. Tradiční politické strany se točí jako korouhvička. Kdysi pravicová ODS sama nadšeně likviduje svůj největší symbol, rovnou daň. Sociální demokracie se ze strany pracujících stala ochotně stranou nepracujících. Do toho se navážejí populisté, kteří by v zájmu národa nejraději národ zlikvidovali. Další by v zájmu oligarchy zase nejraději všechno všem rozdali, samozřejmě tak, aby na ně zbylo nejvíce. Je z toho vůbec nějaká cesta ven?

Šetřit by se dalo samozřejmě podstatně více. Daňový balíček je nepříjemný, ale vykrmený stát dostane jen o jeden zákusek méně. Tady se koalice svému programu zpronevěřila nejvíce. Proklamace o štíhlém, efektivním a digitálním státu zmizely v koši. Byrokracie dále narůstá každým novým zákonem (viz připravované úpravy zákoníku práce), úřady a počty úředníků se dále rozrůstají. Dokud si stát neuvědomí, že je tu pro lidi, a ne sám pro sebe, lépe nebude.

Ona se nakonec nějaká cesta najde. Bude to ale asi dost bolet a budeme se muset všichni učit. Učit se rozpoznávat politické šmejdy od skutečných politiků a nebát se sami angažovat. Pokud necháme prostor jen obchodníkům s vlivem, lépe se nám dařit nebude.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Dvořák | čtvrtek 18.5.2023 8:08 | karma článku: 44.81 | přečteno: 7243x

Další články blogera

Ladislav Dvořák

Kterak ministerstvo financí podporuje rozšíření řad „dezolátů“

Bývá zvykem označovat protivládní demonstranty za „dezoláty“, lidi neschopné se uživit vlastní prací. Příklad jednoho mého známého ale ukazuje, že problém je složitější.

28.4.2023 v 8:16 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Začne šetřit stát sám na sobě?

Zatímco se zoufale hledá, kde šetřit, stát bobtná a otravuje život občanům čím dál více. Vládní proklamace o štíhlém, efektivním a digitalizovaném státu jsou zapomenuty.

13.4.2023 v 8:18 | Karma článku: 44.12 | Přečteno: 3529 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Boj o důchody – prohra pro všechny

Vláda se rozhodla dosáhnout nápravy státních financí prostřednictvím změny zákonné valorizace důchodů, a tím snížení životní úrovně důchodců. Důchodci prý stejně volí populisty, takže žádná škoda. Alespoň tak to ve zkratce vypadá.

24.3.2023 v 8:16 | Karma článku: 42.59 | Přečteno: 4558 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 555 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.55 | Přečteno: 453 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11712 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 38.78 Průměrná čtenost 3140
Rezervovaný optimista. Locations of visitors to this page

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...