Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Boj o důchody – prohra pro všechny

24. 03. 2023 8:16:04
Vláda se rozhodla dosáhnout nápravy státních financí prostřednictvím změny zákonné valorizace důchodů, a tím snížení životní úrovně důchodců. Důchodci prý stejně volí populisty, takže žádná škoda. Alespoň tak to ve zkratce vypadá.

Že je se stavem státního rozpočtu nutné něco okamžitě udělat, je zřejmé. Logicky uvažujícím lidem už tak 3 roky. Vláda, která slibovala štíhlý stát s efektivním chodem, ale v tomto smyslu až do minulého měsíce nepodnikla vůbec nic. Dokonce podnikala vše možné, aby bídný stav veřejných rozpočtů ještě více prohloubila. Pomiňme bezpečnostní a energetickou krizi, tam se pár desítek miliard dá pochopit. Jenže od voleb se nabralo dalších 10 tis. státních úředníků, rozdaly nesystémové dárky ve formě příspěvku na dítě, výchovného k důchodu, politici sobě a státním úředníkům navýšili platy. Navíc se připravuje další mandatorní zvýšení státních výdajů ve formě zakotvení platů učitelů ve výši 130% úrovně průměrné mzdy. Nic proti platům učitelů, ale skutečně potřebujeme právě teď dávat do zákona další povinné výdaje státu, když jiné povinné výdaje (valorizace důchodů) drasticky škrtáme? A může kázat o odpovědnosti někdo, kdo si sám popřává plnými doušky (novoroční navýšení platů politiků bylo v řádu desítek tisíc korun)?

Počínání vlády nejvíce připomíná tlouštíka slibujícího, že už nikdy nebude mlsat, zatímco rovná do nákupního košíku čokolády. Počínání opozice ovšem není o nic lepší. Byla to dnešní opozice, kdo tu sekeru do veřejných financí zaťal. Z 1000 miliard vyhozených za covidu šlo na jeho důsledky podle zjištění NKÚ cca 10%, zbytek zmizel na tisícové dárečky prostému lidu a mnohamilionové kšefty velkých kluků. Kromě toho byly veřejné finance krácením daňových příjmů a navýšením mandatorních výdajů nastaveny na trvalý deficit cca 200 mld. Jako třešnička na dortu k tomu přibylo navíc 40 tis. státních zaměstnanců. Je komické a současně k pláči poslouchat nyní řeči politiků o odpovědném hospodaření.

Podivné krácení valorizace důchodů si ale vyžádalo další politické oběti. Senát, který se vždy prezentoval jako pojistka ústavnosti, nesebral odvahu se tomuto kroku postavit. Zákon byl Senátem schválen s tím, že o jeho ústavnosti má rozhodnout Ústavní soud. Že tím Senát učinil sám sebe zbytečným a pravomoci další komory parlamentu přehodil na Ústavní soud, ctihodným senátorům asi uniklo. Tak nějak vypadá střelba do vlastní nohy. Do podobné situace se dostal i nově zvolený prezident. Začínat mandát hned druhý den konfliktem s vládou se jistě nikomu soudnému nechce, ovšem přehození odpovědnosti na Ústavní soud také moc elegantně nevypadá.

A tak má vše v rukou Ústavní soud. Politici si stěžují, že se z něj stala další komora parlamentu a často zasahuje do fungování státu. To je sice pravda, ale v tomto případě mu sami svou neodpovědností nahrávají, ba přímo se ho doprošují. Postoj Ústavního soudu bude asi hodně zajímavý. Procedura schválení byla dost na hraně, ale je tu řada dalších aspektů v neprospěch platnosti nového zákona. V minulosti totiž Ústavní soud rozhodl, že důchody málo reflektují zásluhovost, přičemž právě znevýhodnění vyšších důchodů je hlavním principem současně schváleného zákona. Ústavní soudci dokonce v minulosti rozhodli, že zmrazení platů soudců, i když bylo řádně schváleno parlamentem, je protiústavní a soudci mají prostě na růst platů nárok v každé situaci. Opravdu při vší sympatii vůči vládnoucí koalici budou mít ústavní soudci svědomí říci, že snížení zákonné valorizace důchodů je v pořádku? Na druhé straně řadě z nich končí mandát a jeho prodloužení je ve hře. Půjdou soudci v této situaci do konfliktu s výkonnou mocí? Pokud nakonec snížení valorizace projde i zde, pocit, že mocní si mohou dělat, co se jim líbí, ve společnosti dále naroste.

Ať už to s důchody dopadne jakkoli, pachuť tady zůstane a zúčastnění hráči získají zaslouženě řadu záporných bodů. Nutnost udělat něco s financemi nelze zpochybnit. Ovšem komplexní balík úprav daní a benefitů pocházející od politiků se zmrazenými platy a zasahující rovnoměrně všechny části společnosti by působil daleko lépe. Naštvaní by byli asi všichni, ale pokud by bylo nápravy dosaženo a inflace spadla, tak by to po nějakém čase odeznělo. Teď nás bude čekat nejspíše jen exhibice bezradnosti a populismu, a to je vzhledem k promarněné příležitosti naši republiku posunout vpřed opravdu škoda.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Ladislav Dvořák | pátek 24.3.2023 8:16 | karma článku: 42.59 | přečteno: 4558x

Další články blogera

Ladislav Dvořák

Lobbisté zvítězili - zaplatí to střední třída a důchodci

S deficitem státních financí je bezpodmínečně nutné něco udělat, a že se to nebude líbit, bylo předem jasné. Vládní bramboračka se dala očekávat, ale jako u každého pokrmu, jde hlavně o výslednou chuť.

18.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.81 | Přečteno: 7243 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Kterak ministerstvo financí podporuje rozšíření řad „dezolátů“

Bývá zvykem označovat protivládní demonstranty za „dezoláty“, lidi neschopné se uživit vlastní prací. Příklad jednoho mého známého ale ukazuje, že problém je složitější.

28.4.2023 v 8:16 | Karma článku: 27.41 | Přečteno: 1076 | Diskuse

Ladislav Dvořák

Začne šetřit stát sám na sobě?

Zatímco se zoufale hledá, kde šetřit, stát bobtná a otravuje život občanům čím dál více. Vládní proklamace o štíhlém, efektivním a digitalizovaném státu jsou zapomenuty.

13.4.2023 v 8:18 | Karma článku: 44.12 | Přečteno: 3529 | Diskuse

Další články z rubriky Ekonomika

David Kunc

Událost v ekonomice v 22. týdnu

schválení navýšení amerického dluhu (uff, všem se nám ulevilo, snad jsme ale nezapoměli na původní problémy jako je inflace či nestabilita bank....)

4.6.2023 v 23:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 58 | Diskuse

Milan Smutný

Hrozí kolaps českého státu v energetické bezpečnosti vinou deficitu elektřiny

Stabilní dodávka elektřiny, kdy v každém okamžiku se musí výroba rovnat spotřebě, je základem prosperity naší civilizace. My Češi se o tento fundament hodláme svou pasivitou a neschopností nechat za pár let připravit.

3.6.2023 v 18:47 | Karma článku: 29.50 | Přečteno: 555 | Diskuse

Vojtěch Janša

Penzijní připojištění

Penzijko jako nejvíce podceňovaný produkt, o kterém se hodně mluví a málo ví. V západních zemích tradice a u nás spíše "věc", na kterou se dá v hospodě dobře nadávat. Tak jak to teda je?

2.6.2023 v 18:31 | Karma článku: 8.56 | Přečteno: 453 |

Pavel Makovec

To se nám to hoduje…, aneb deficit státního rozpočtu

Dnešní čísla o hospodaření státu od začátku roku čekal asi každý, snad s výjimkou ministra financí a předsedy vlády. Utratit téměř celý plánovaný roční deficit (295 mld.) za pouhých 5 měsíců je skutečně novodobý smutný rekord.

1.6.2023 v 18:16 | Karma článku: 34.96 | Přečteno: 1067 | Diskuse

Markéta Šichtařová

CBDC – nová hrozba, kterou zná málokdo

Platební systémy mohou v příštích letech zažít revoluci, která se bude týkat každého z nás. Přichází éra digitálních měn.

31.5.2023 v 8:08 | Karma článku: 44.88 | Přečteno: 11721 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 38.78 Průměrná čtenost 3140
Rezervovaný optimista. Locations of visitors to this page

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...